Zdrowie

Dlaczego wypadają włosy? Przyczyny i leczenie

Wiele osób marzy o zdrowych, silnych i lśniących włosach, niestety wielu ludzi boryka się z wypadaniem ich. Czasami wystarczy zastosować maski, odżywki czy specjalne suplementy, które wzmocnią i zminimalizują ich wypadanie. Jednak, to zjawisko może mieć dużo głębszą przyczynę, w której zastosowanie wyżej wymienionych produktów okaże się niewłaściwe.

Powodów wypadania włosów jest nie mało i nie opierają się tylko na niewłaściwej pielęgnacji, ale i również przez choroby skóry głowy, choroby ogólnoustrojowe, źle zbilansowaną dietę czy też zaburzenia hormonalne.

Jeśli zauważymy nadmierne wypadanie włosów, warto zwrócić się do lekarza w celu znalezienia przyczyny, by rozpocząć leczenie, które będzie dla nas odpowiednie i skuteczne.

Przyczyny wypadania włosów:

Zaburzenia hormonalne – jest to znaczący wpływ na kondycję naszych włosów. Do takich zaburzeń, których jednym ze skutków jest wypadanie włosów, należą:

  • Niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
  • Niższy poziom estrogenu po klimakterium,
  • Wysoki poziom androgenów.

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów – stosowanie niewłaściwych kosmetyków, a nawet nieodpowiednie rozczesywanie włosów, które powoduje ich uszkodzenie. Stosowanie preparatów, w których są zawarte substancje, które podrażniają naszą skórę czy też uczulają nas. Farbowanie włosów, częste stylizacje obciążają nasze włosy, dlatego powinno się zminimalizować stosowania ich.

Negatywny wpływ ma również upinanie włosów w kitkę lub inne fryzury, które wymagają ciasnego związywania. Przyczynia się to do naciągania skóry i nadwyrężania meszków włosowych powodując tym wypadanie włosów.

Nieodpowiednia dieta – by nasze włosy były zdrowe, mocne należy naszą dietę wzbogacić w białko, krzem, miedź, żelazo i inne witaminy. Spożywanie takich produktów jak: wędliny, jaja, białe sery, kefir, jogurty, brokuł czy szpinak mają pozytywny wpływ na nasze włosy. Należy unikać żywności przetworzonej, która zawiera konserwanty i barwniki.

Choroby skóry głowy – wyróżniamy kilka schorzeń, które przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów.

  • Łojotokowe zapalenie skóry (długotrwałe dolegliwości powodują osłabienie cebulek włosa. Jest również przyczyną łysienia.)
  • Grzybica skóry głowy (w jej wyniku ulega uszkodzenie pochewki włosa i struktura włosa)

Przyjmowanie leków – zażywanie leków na inne choroby często przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Najczęściej taki wpływa mają leki przeciwzakrzepowe i przy chemioterapii. Do wypadania włosów mogą również przyczynić się środki antykoncepcyjne.

Jakie są metody leczenia w przypadku wypadania włosów?

Aby zacząć leczenie, należy właściwie zdiagnozować przyczynę. Ważnie jest też, aby jak najszybciej podejmować kroki, ponieważ jest szansa na uzyskanie lepszych efektów.

Najskuteczniejszymi, a zarazem podstawowymi metodami na wypadające włosy są tzw. wcierki. Polega to na wcieraniu preparatu w skórę głowy, aby jak najbardziej dotrzeć do miejsc porostu włosów. Dzięki temu możemy zahamować proces wypadania. Jest to systematyczna czynność. Możemy zastosować produkty oparte na keratynie, kolagenie, enzymach, fitohormonach, aminokwasach.

Wcześniej przed zastosowaniem wcierki, należy odpowiednio przygotować skórę głowy poprzez oczyszczenie jej np. peelingiem oraz odpowiednim dla nas szamponem. Należy jednak pamiętać o systematycznym stosowaniu.

Zalecić można również witaminy doustne, hormony a nawet sterydy. Jest to bowiem uzależnione od schorzenia, przez które tracimy włosy.

  • Kuracja hormonalna, polegająca na ustabilizowaniu naszych hormonów zgodnie z zaleceniami lekarza endokrynologa czy ginekologa.
  • Sterydy, hamuje proces wypadania włosów.
  • Zabiegi na skórę i włosy, jeśli jest to konieczne można zastosować zabiegi

–mezoterapii igłowej w celu dostarczenia odpowiednich substancji odżywczych bezpośrednio do komórki włosa.

–mezoterapii bezigłowej, gdzie fale radiowe rozszerzają nasze pory oraz pobudzają mikrokrążenie skóry glowy.

–mezoterapii tlenowej, powoduje lepsze krążenie oraz doprowadzenie substancji do komórki włosa.

–laser, urządzenie ze szczotkami i grzebieniami, które mogą stymulować porost włókien. Sprawia, że włos staje się większy objętościowo i zdrowszy.

Ważne by pamiętać, że stosowanie preparatów z apteki na własną rękę, może przyczynić się do pogorszenia sytuacji. Fakt wypadania włosów należy skonsultować z lekarzem i dobrać odpowiednie leczenie. Odpowiednie postawienie diagnozy, daje nam szansę na zatrzymanie wypadania włosów oraz nawet porostu nowych.

wirtualne wycieczki publikacja artykułów sponsorowanych blog prawny Pozycjonowanie stron internetowych sieradz hipoglikemia reaktywna domowe wypieki Żywienie kur niosek teksty dla branży kosmetycznej lokalny rolnik Kurnik mobilny